Poznaj najstarsze bronie palne świata

Chińczycy wynaleźli proch w IX wieku, ale używali go do celów rekreacyjnych. Najstarsza zachowana broń pochodzi z około 1288 roku. Przed opracowaniem mechanizmów odpalających, starożytna broń palna musiała być zapalana ręcznie poprzez trzymanie zapalonego lontu w otworze kontaktowym. Po wprowadzeniu pierwszej broni palnej, technologia pistoletowa rozwijała się dość szybko, ponieważ różne imperia prowadziły wojny. Ze względu na ich wielkie znaczenie w wydarzeniach ludzkości, ich historia i wczesne przykłady są dobrze udokumentowane.

Gatling Gun

Pierwszym na naszej liście najstarszych broni świata jest Gatling Gun. Uważany jest za prekursora współczesnego pistoletu maszynowego. Został on zaprojektowany przez Richarda Gatlinga w 1861 roku i opatentowany w następnym roku. Działo Gatlinga zostało po raz pierwszy użyte podczas amerykańskiej wojny domowej. Dwanaście dział zostało zakupionych przez dowódców Unii i wykorzystanych podczas oblężenia Petersburga w stanie Wirginia.

Po amerykańskiej wojnie domowej działo Gatlinga było używane w konfliktach międzynarodowych, takich jak wojna bośniacka i wojna angielsko-zuluska. Pojawił się również podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej w bitwie o wzgórze San Juan. Obecnie istnieje kilka automatycznych karabinów maszynowych obrotowych, które czerpią wpływ z konstrukcji karabinu Gatlinga.

Rewolwer Colta

Chociaż ręcznie sterowane pistolety rewolwerowe istniały od wieków, kreacje Samuela Colta były pierwszymi naprawdę udanymi rewolwerami. Colt otrzymał pierwszy patent na swój mechanizm rewolwerowy w Wielkiej Brytanii w 1835 roku, a rok później otrzymał patent amerykański. W tym samym roku Colt założył w Paterson w stanie New Jersey firmę Patent Manufacturing Company. Colt po serii sukcesów kontynuował produkcję pistoletów w tej firmie do 1842 roku.

Colt rozpocząłby pracę dla rządu swojego kraju w 1846 roku, gdy trwała wojna meksykańsko-amerykańska. Jego konstrukcje wciąż zyskiwały na popularności i dziś Colt Manufacturing Company jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów broni na świecie.

Muszkiet Modèle 1777

Pierwotnie opracowany dla armii francuskiej w 1777 roku. W końcu jednak przyjął się w całej kontynentalnej Europie. W latach 1777-1826 wyprodukowano około 7 milionów muszkietów Modèle 1777. Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy zabytkowe bronie, to warto w tym celu odwiedzić Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej.

Pistolet króla Ludwika XIII

Jednym z największych postępów w technologii broni palnej było wynalezienie mechanizmu flintowego. Pierwsze flintlocki powstały we Francji na początku XVII wieku. Flintlocki były w powszechnym użyciu przez następne dwa wieki, aż do wynalezienia zamka perkusyjnego.